Urząd Miasta Rzeszów otworzył właśnie oferty w przetargu na dostarczenie 20 autobusów elektrycznych o napędzie wodorowym. W postępowaniu udział wzięły dwie firmy i tym razem to nie Solaris złożył tańszą ofertę…
Głośno było w ostatnich miesiącach na temat przetargu miasta Rzeszów na dostarczenie wodoru, który miał zasilać (niezakupione jeszcze) pojazdy komunikacji miejskiej.
W przetargu zwyciężyła Polenergia, która ostatecznie nie podpisała umowy na usługi. W odpowiedzi na pytania dotyczące dalszych kroków Urząd Miasta Rzeszów poinformował naszą redakcję, że nie zamierza rezygnować z wodoru i ma w planach
powtórzenie przetargu – nie podał jednak terminu i od ponad dwóch miesięcy nic w tej sprawie nie wiadomo. Tymczasem zamiast ogłoszenia o powtórzeniu konkursu na dostarczenie wodoru, pod koniec stycznia pojawił się przetarg na dostarczenie 20 pojazdów elektrycznych o napędzie wodorowym. 27 marca doszło do otwarcia ofert.
Urząd Miasta Rzeszów ogłosił otwarcie ofert w sposób bardzo transparentny od razu podając do wiadomości wszystkie informacje, które będą kluczowe w procesie oceny ofert, zatem nie tylko cenę, ale i wszystkie kryteria oceny technicznej oraz te związane z terminami dostaw zaoferowanymi przez każdego wykonawcę. W postępowaniu wzięły udział dwie firmy: PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy z ofertą 82 440 922,2 złotych oraz Solaris z ofertą 87 772 800 złotych. Co ważne, budżet Rzeszowa w tym projekcie wynosi 97 908 000 złotych brutto.
Gwarancja, terminy i finansowanie
O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będą kryteria: cena ofertowa (brutto) - 56%, ocena techniczna (w tym również kwestie gwarancyjne) - 40%, termin wykonania dostaw przedmiotu umowy - 4%.
Oferowane autobusy objęte mają być co najmniej 72 miesięczną gwarancją całopojazdową. Zamawiający przewiduje, że konstrukcja autobusów i zastosowane rozwiązania powinny zapewniać, co najmniej 15-letnią ich eksploatację przy założeniu średniego rocznego przebiegu na poziomie 70 tys. km dla każdego z nich.
Zakładanym terminem realizacji całości umowy ma być maksymalnie 50 tygodni od dnia jej podpisania. Zamówienie jest współfinansowane ze środków zewnętrznych. Dofinansowanie pochodzi od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zakup autobusów wykorzystujących energię wytworzoną z wodoru w Rzeszowie” i w ramach Inwestycji: „Zeroemisyjny transport zbiorowy (autobusy) Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności”.
Specyfikacja technicznaPrzypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest dostawa 20 sztuk fabrycznie nowych autobusów komunikacji miejskiej „klasy I”, niskopodłogowych, jednoczłonowych. Wymagana długość pojazdów to od 11,50 do 12,50 metra, szerokość do 2,55 metra oraz wysokość do 3,4 metra. Minimalna ilość miejsc pasażerskich została określona na poziomie 77 – w tym co najmniej 25 mają stanowić miejsca siedzące. Pojazdy powinny posiadać trzy pary drzwi w układzie 2+2+2 otwierane do wewnątrz.
Autobusy mają wykorzystywać do napędu energię elektryczną wytworzoną ze sprężonego wodoru w zainstalowanych w pojazdach ogniwach paliwowych. Silnik ma zostać umieszczony: centralnie, w piastach kół lub w osi napędowej przy piastach kół. W przypadku zastosowania silnika umieszczonego centralnie moc ma być nie mniejsza niż 200 kW, a w przypadku silników umieszczonych w piastach kół lub w osi napędowej przy piastach kół moc nie mniejsza niż 2x105 kW. W układzie napędowym winien być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania i redukcji prędkości jazdy. Konstrukcja ma umożliwiać eksploatację w temperaturze otoczenia minimum od -30°C do + 40°C. Wymagane jest również wyposażenie układu sterującego pracą silnika elektrycznego w funkcję ograniczenia prędkości maksymalnej autobusu do 80 km/godz.
Ogniwo paliwowe zasilane wodorem ma mieć moc minimum 60 kW i być wyposażone w system umożliwiający jego uruchomienie w ujemnych temperaturach otoczenia bez konieczności dodatkowego ogrzewania przy pomocy zewnętrznego źródła zasilania. Wykonawca ma również zapewnić co najmniej 72 miesięczny okres gwarancji na ogniwo paliwowe H2. Wodór przeznaczony do zasilania ogniwa paliwowego ma być zgromadzony w ciśnieniowych zbiornikach kompozytowych o pojemności wodnej minimum 1400 litrów. Ilość zmagazynowanego w zbiornikach wodoru to minimum 35 kilogramów, co ma zapewnić przebieg autobusu na poziomie minimum 350 kilometrów na jednym tankowaniu.
Wykonawca zapewni także 15-letni okres eksploatacji zbiorników wodoru; złącze tankowania wodoru typu TN-1 H2 High-Flow; czas tankowania zbiorników wodoru nie dłuższy niż 20 minut. Energia elektryczna ma być gromadzona w magazynach energii, których pojemność podczas używania do napędu silnika/silników powinna wynosić minimum 30 kWh. Gniazdo CCS Combo 2 umożliwiające ładowanie baterii trakcyjnej/baterii trakcyjnych. Autobus ma być dostosowany do wolnego ładowania magazynów energii w systemie plug-in przy kompatybilności autobusu z ładowarkami zewnętrznymi z wykorzystaniem gniazda CCS Combo 2.
Magazyn energii elektrycznej ma zapewnić bezawaryjną eksploatację i zachowanie w całym okresie gwarancji (minimum 120 miesięcy) pojemność energetyczną na poziomie minimum 80% ich wartości nominalnej (początkowej). W przypadku niezachowania wymaganego minimalnego poziomu pojemności energetycznej Wykonawca zobowiązany jest w okresie gwarancji do ich wymiany na nowe.
Pojazdy mają być oczywiście ogrzewane i klimatyzowane oraz wyposażone w System Informacji Pasażerskiej.